google-site-verification=CyTAtaI2ba5z5AU9r3WS6Dm2BY1gNLroIHUjMY3n_5Q
Bjerrelokalarkiv.dk
Bjerre arkivet
Gå til indhold


Under arbejdet med restaureringen af Bjerre sprøjtehus har vi fundet dette armbånd. Hvem har tabt det?

Mandag den 1. november kl. 19. i Bjerre Lokalarkiv:

Et foredrag med Milton Nielsen Fra Skjold – en aften om at Bo i Bjerre fra 1940 til i dag.
Foredraget forventes at vare ca. en time.
Kaffe/the og kage kan købes for 20, - kr.

Bjerre Sprøjtehus

en redningsaktion


Bjerre Sprøjtehus skal renoveres. Et hold fra Bjerre med Mikael Mogensen som projektleder er gået igang med at udskifte overliggeren i Bjerre sprøjtehus.
Projektdeltagere er Glud Museum og Hedensted kommune.




Bjerre sprøjtehus
Bjerre Sprøjtehus status
Bjælken over porten er nu skiftet
Gavlmuren er pudset op igen.
Nu er gået igang med taget.
http://jaevn.dk/nyheder/alsang-i-bjerre-skov/
Bjerre Lokalarkiv scanner Dyrskuekataloger

Bjerre Lokalarkiv er på sommerferie til mandag den 30. august 2021


Hilsen fra Bjerre Lokalarkiv. #bjerrelokalarkiv
På foreningens vegne
Jan Simris






Bjerre Lokalarkiv arkivmedarbejdere

Jan Simris mobil 4233 7637 mail jan@bjerrelokalarkiv.dk
Lise Simonsen                    mail lise@bjerrelokalarkiv.dk
Ebbe Lohmann                   mail ebbe@bjerrelokalarkiv.dk
Ole Kramer Jensen                   mail ole@bjerrelokalarkiv.dk
Henning Mortensen                   mail Henning@bjerrelokalarkiv.dk
Peder Pedersen                   mail peder@bjerrelokalarkiv.dk
Susanne Bengtson                   mail susanne@bjerrelokalarkiv.dk
Mikael Mogensen                   mail mikael@bjerrelokalarkiv.dk
Gerda Jacobsen

Blyllup i Løsning ca. år 1910

Vi fik et billede indleveret.
Kender du en til anledningen eller personer på billedet - så skriv til Bjerre Lokalarkiv. mail jan(a)bjerrelokalarkiv
et bryllup
Bjerre Arkiv
Tilbage til indhold